Перші телевізори з'явилися майже сто років тому, в далекому 1929 році і випускалися однієї з американських компаній. Вони видавали зображення, яке за розмірами було не більше сучасної сірникової коробки і для перегляду використовувалася велике збільшувальне скло.
Для отримання звукового сигналу на таких пристроях використовувався окремий спеціальний приймач, який налаштовувався на певну частоту. І тільки через п'ять років в 1934 році почалося їх масове виробництво в Німеччині. Через пару років випуск телевізорів почався і в інших розвинених країнах.
Опис технологій матриць телевізорів по простому
У сучасному світі існує 4 технології: PDP, LCD, OLED і QLED. У кожної з яких є свої переваги і недоліки, про які ми трохи поговоримо далі. Спробуємо описати кожну з технологій не використовуючи велику кількість технічних термінів і незрозумілих слів, а пояснити все по простому зрозумілою для будь-якого користувача мовою які типи матриць екранів телевізорів існують і яка матриця краще. І так приступимо.
PDP (Plasma Display Panel)
- вона ж в народі плазма, яка свого часу почала витісняти пристрої на електронно-променевих трубках (ЕПТ). Відрізнялася кращою якістю зображення, в першу чергу глибиною і яскравістю картинки, а також великою діагоналлю екрану.
В такому екрані не було потреби в підсвічуванні, оскільки осередки плазми виступали джерелом світла. Не дивлячись на свої переваги ця технологія "пішли в небуття". Послужило цьому підвищене енергоспоживання і великі розміри подібних телевізорів. Також стали з'являтися певні дефекти, пов'язані з підвищеною температурою, що призводило до появи тьмяних пікселів (вони вигоряли) і утворювався ефект тіні у силуетів.
LCD (liquid crystal display)
- рідкокристалічний дисплей (екран на основі рідких кристалів). Ця технологія використовується в годинниках, калькуляторах, різних вимірювальних приладах і звичайно в телевізорах. У 1987 році компанія Sharp одна з перших розробила дисплей на рідких кольорових кристалах. Дана технологія заснована на поляризації світлового потоку, рідкі кристали просівають світло, пропускаючи лише певні хвилі світлового пучка.
За допомогою електрики змінюються орієнтації молекул кристалів і тим самим забезпечується створення зображення. Практично будь-який РК-дисплей має активну матрицю з транзисторів за допомогою яких формується зображення.
Як правило такі матриці складаються з:
- - кольорового фільтра;
- - плівки, яка використовується для закриття частини матриці (лицьового боку);
- - підсвічування, яке розташовується на задній частині матриці;
- - і звичайно самих рідких кристалів
Така технологія мала невелике енергоспоживання, самі девайси були незначної ваги і за рахунок чого і користувалися підвищеним попитом. Варто звернути увагу і на екологічний аспект, в телевізорах з технологією LCD використовується ртуть.
LED (light emitting diode)
- матриці на основі світлодіодного підсвічування.
Мають певні поліпшення:
- - для RGB-матриць значне охоплення кольорів (гарна передача кольору);
- - збільшена контрастність;
- - порівняно низьке енергоспоживання;
- - невелика товщина і вага;
- - мала собівартість
Такі телевізори працюють значно довше, в порівнянні з іншими аналогічними технологіями. Завдяки тому, що світлодіоди мають невелику вагу, такі телевізори виявилися легше і тонше.
Заради справедливості варто зазначити, що така технологія не позбавлена недоліків і чинить негативний вплив на зоровий нерв і зір в цілому.
OLED (Organic light-emitting diode)
- органічний світлодіод.
Як випливає з назви - зображення на пристроях з такою технологією формується за рахунок органічних діодів.
Діоди здатні випромінювати світло в різному кольоровому спектрі: зеленому, блакитному, білому і червоному. При "змішуванні" цих кольорів ми отримуємо насичену, яскраву картинку з безліччю всіляких відтінків і кольорів.
Переваги OLED:
- - відмінна контрастність картинки;
- - великий кут огляду;
- - відсутність спотворення;
- - якісне передавання кольорової гами;
- - реальність картинки
До недоліків можна віднести перш за все вартість і невеликий термін служби світлодіодів.
QLED (Quantum-dot Light-Emitting Diode)
- дисплей на квантових точках.
Квантові точки - це кристали, які світяться, коли піддаються впливу струма або світла. Вони випромінюють різні кольори в залежності від розміру і матеріалу, з якого вони виготовлені. Дослідники заявляють, що дисплеї на квантових точках можуть мати знижене в п'ять разів енергоспоживання в порівнянні зі звичайними РК-дисплеями (LCD), а також більш тривалий термін служби в порівнянні з OLED-дисплеями. Також стверджується, що вартість виробництва може бути вдвічі нижче вартості виготовлення РК і OLED-дисплеїв
Технологія заснована на тому, що пікселі містять RGB-субпіксель (RGB - від англійських слів red - червоний, green - зелений, blue - блакитний). Щоб пояснити цю технологію по простому давайте уявимо QLED у вигляді листкового тіста, яке складається з декількох шарів. Спочатку розташовується підсвічування, потім - квантові точки і останній шар - рідкокристалічна матриця. Завдяки чому при колірної зміні кадру зображення повинно зберігати чіткість (тобто розмитості не буде). QLED - це одна з варіацій LED екрану, але більш краща.
- яскравість в порівнянні з іншими технологіями збільшена
|
- більш органічна і динамічна картинка
|
- в яскравому і освітленому приміщенні телевізор дивитися приємно і не напружує зір |
- висока вартість
|
- великі габарити
|
- невелика контрастність |
Типи матриць телевізорів - короткий огляд і опис
TFT
Ці матриці як правило мають матовий відтінок поверхні, не дуже добре брудняться, досить шорсткі на дотик. Мають як правило металеву задню стінку, але можуть бути і в пластиковому виконанні. Використовуються в основному в бюджетних моделях.
Переваги:
- - невисока ціна;
- - час відгуку;
- - хороша яскравість.
IPS
Кристали розподілені рівномірно по всьому екрану і паралельно один до одного. Саме завдяки такому рішенню, матриці такого типу відрізняються натуральної передачею відтінків і непоганим оглядом під різними кутами. Що в принципі важливо для смартфонів. Але при цьому низький рівень відгуку зберігся. Ще кілька років тому ця технологія була найпопулярнішою.
Одним з недоліків є велике енергоспоживання.
Переваги:
- - кут огляду 178 градусів;
- - хороша контрастність і перенесення кольорів;
- - можлива поява так званих битих пікселів невисока.
До одного з недоліків можна віднести більш низьку яскравість в порівнянні з TFT
PLS
- унікальна розробка компанії Самсунг, яку розробили щоб надати альтернативу матриці IPS.
Перші зразки продукції з цією матрицею з'явилися ще багато років тому і мали високу вартість, яку значно знизити так і не вдалося на той час. Для звичайного користувача будь-яких значних відмінностей не було видно.
Різницю з IPS-матрицею краще подивитися в характеристиках, порівнюючи вже конкретні моделі телевізорів між собою
NanoCell
- компанія LG позиціонує цю технологію як найдосконалішу і сучасну LED-матриці. Назва походить від частинок, розміри яких становлять близько одного нанометра. Для неї характерні: підтримка HDR (High Dynamic Range - широкий динамічний діапазон), широкий кут огляду, наявність процесора α7 gen2, автоматичне калібрування і інші особливості
Як визначити тип матриці екрана телевізора
Найпростіший і надійний спосіб це звернутися до першоджерела: керівництво користувача або офіційний сайт виробника. Або трохи простіше, за допомогою будь-якої пошукової системи, вказавши точну модель і марку девайса ви знайдете опис технічних характеристик в т.ч. і тип матриці.
Також дізнатися тип матриці телевізора можна за деякими непрямими ознаками:
- - для TN-матриць може сильно погіршуватися зображення, якщо змінити налаштування палітри кольорів і контрастність;
- - якщо відтінки кольорів зникають, коли ви дивитеся на екран під прямим кутом, то швидше за все ви володар MVA / PVA-матриці;
- - для IPS-матриці характерні відтінки фіолетового і легке спотворення, якщо дивитися на чорний колір під невеликим кутом
Який тип матриці краще для очей
Вибір типу матриці екрана для турботи про очі залежить від ваших індивідуальних переваг і особливостей використання. Важливо звернути увагу на такі параметри: роздільна здатність, частота оновлення, яскравість, контрастність і технологія, що використовується для зменшення стомлюваності очей. Існує кілька типів матриць, які є популярними на ринку:
- TN (Twisted Nematic) - має швидку частоту оновлення і меншу затримку, але кути огляду і перенесення кольорів зазвичай гірше, ніж у інших типів. Не найкращий вибір для піклування про очі.
- IPS (In-Plane Switching) - забезпечує широкі кути огляду та гарну передачу кольорів. IPS-матриці є гарним вибором для тих, хто працює з графікою або надає перевагу комфортному читанню тексту.
- VA (Vertical Alignment) - має добрий контраст і кути огляду, але швидкість відгуку може бути повільнішою, ніж у інших матриць. Вони підходять для мультимедійного використання та роботи з відео.
- OLED (Organic Light Emitting Diodes) - пропонує відмінну передачу кольорів, контраст і кути огляду, але можуть страждати від вигоряння пікселів у разі тривалого використання одного і того ж зображення. Вони добре підходять для мобільних пристроїв, але можуть бути дорогими.
У результаті, для турботи про очі краще вибирати матриці з хорошими кутами огляду, кольором і контрастом, такі як IPS або OLED. Також варто звернути увагу на технології, які зменшують стомлюваність очей, такі як зниження мерехтіння (Flicker-Free) та фільтрація синього світла (Blue Light Filter).
Який тип матриці краще для телевізора і яку технологію вибрати
Ми живемо в динамічному світі, що стрімко розвивається, де величезними темпами йдуть вгору цифрові технології. Виробники гаджетів весь час прагнуть придумати щось нове, щоб залучити потенційного покупця. Вигадують різні маркетингові ходи і привабливі пропозиції для споживача.
Кожен виробник телевізорів буде хвалити саме свою запатентовану технологію і говорити що вона краще ніж у конкурентів. Ми радимо визначитися з декількома моделями, які будуть для вас кращими, враховуючи їх технічні характеристики і ваші потреби.
Тим самим ви зменшите коло вибору з безлічі можливих моделей. Подивіться їх в спеціалізованих торгових мережах, почитайте відгуки, оцініть якість зображення не просто на статичній картинці, а подивіться ще й в динаміці. Зверніть увагу на термін гарантії, на габарити телевізора і вибирайте те що припало до душі.