Причин, через які не працює кондиціонер, досить багато. В першу чергу, варто зазначити, що дана техніка - складний пристрій, що складається з робочих вузлів, керуючих блоків, плат і безлічі супутніх елементів. Вихід з ладу всього однієї складової може призвести до повної втрати працездатності системи. А неправильний ремонт або втручання натхненних ентузіастів, як правило, викликає згубну "ланцюгову реакцію". Це стосується буквально всього, від умов експлуатації, до заміни оригінальних деталей бюджетними аналогами.
З'ясовуючи, чому дає збої або не включається кондиціонер, рекомендується керуватися не амбіціями, а здоровим глуздом. При бажанні вирішити проблему і усунути ризики, вивчіть даний матеріал.
Вступна інформація для користувачів
Кондиціонери можуть складатися з одного або двох блоків (спліт-система) - зовнішнього і внутрішнього.
Кондиціонер (англ. Conditioner) - пристрій для підтримання оптимальних кліматичних умов в приміщеннях будівельних споруд, транспортних засобів та іншої техніки.
У простій формі, кондиціонер призначений для регулювання і підтримки заданої температури повітря в приміщенні. Найбільш широко кондиціонери використовуються для зниження температури повітря всередині приміщень в жарку пору року і цілий рік в приміщеннях, де утворюється надлишкове тепло (інформаційно-обчислювальні центри, вагони метро, салони літаків, аудиторії, зали для глядачів і т. д.) або потрібна підтримка певної температури (продуктові склади, операційні).
Зовнішній призначений для видалення конденсату. У моноблочному пристрої всі елементи знаходяться в єдиному корпусі. Спліт-системи були винайдені з метою зниження робочих шумів. Принципової різниці в даних видах немає. І в більшості випадків, причини, через які не працює кондиціонер, збігаються.
Спліт-система (англ. Split - “розділяти”) - кондиціонер, система кондиціонування повітря (СКП), що складається з двох блоків: зовнішнього (компресорно-конденсаторного агрегату) і внутрішнього (випарного). Зовнішній блок монтується поза кондиціонованим приміщення. Внутрішній блок монтується всередині кондиційованого приміщення або у вентиляційну систему будівлі. Один з одним блоки з'єднуються мідними теплоізольованими трубами
Окремою категорією є пристрої для людей, що страждають алергією. Такі апарати відрізняються потужною фільтрацією повітря і можуть оснащуватися системами іонізації. Додаткові види - це моделі з одним і двома режимами - охолодження і / або обігріву.
Перш ніж розбиратися в причинах, чому не працює або не включається кондиціонер, слід згадати, що в ультрасучасних приладах присутня безліч найрізноманітніших функцій:
- • автоматичне перемикання режимів, включаючи "нічний";
- • таймер;
- • вентиляція;
- • регулювання швидкості і напрямку потоку;
- • калібрування температури і багато іншого.
Система "запам'ятовує" установки, підтримує або перемикає режими самостійно в заданий проміжок часу. За кожну дію відповідають певні вузли. Причини, чому не працює кондиціонер, можуть ховатися в кожному з них або навіть в найдрібніших деталях.
Розглядати людський фактор не має сенсу. Практично кожен сучасний користувач знає, що не варто нехтувати інструкцією від виробника, виключати грубе поводження і встановлювати захист від перепадів напруги.
"Позаштатні ситуації", такі як затопили сусіди або обірвалися ненадійні кріплення, помилилися при підключенні і т. д., теж не заслуговують на увагу і є очевидними відповідями на питання, чому не працює кондиціонер. Слід виявити найбільш поширені джерела несправностей і актуальні методи їх усунення.
Кондиціонер працює, але не охолоджує - варіанти усунення проблеми
В даному випадку може бути два варіанти розвитку подій - наявність або відсутність потоку повітря. Якщо кондиціонер працює, але не охолоджує, спочатку перевірте, яка температура виставлена в автоматичних настройках і спробуйте вручну змінити режим (часто обігрів активується при збоях системи - перепад напруги, відключення живлення і т. д.).
Варіанти поломок і можливі способи їх усунення:
- 1. Забруднення системних елементів. У внутрішньому блоці - це фільтри. У зовнішньому радіатор. Їх слід прочистити.
- 2. Низька напруга в мережі (не вистачає потужності). У більшості випадків, не вирішується локально. Можна спробувати підвищити температурний показник (задати середнє значення) або встановити "стабілізатор".
- 3. Витік фреону. Це одна з найбільш частих причин, чому кондиціонер не охолоджує, а працює як вентилятор. Необхідно додати холодоагент до відповідного рівня і перевірити цілісність всіх внутрішніх елементів.
- 4. Засмічення капілярного трубопроводу. Виникає внаслідок відсутності профілактичного обслуговування. Вирішується прочищенням.
- 5. Несправність компресора. Проводиться ремонт або повна заміна агрегату.
- 6. Поломка датчика температури або термістора. Дані модулі також ремонтуються або замінюються.
- 7. Не працює зовнішній блок кондиціонера і вентилятор. Слід перевірити і при необхідності скинути напругу в конденсаторі і контакторі. А також упевнитися, що до блоку надходить живлення.
- 8. Вихід з ладу плати управління у внутрішньому блоці. До цієї категорії входить і пускове реле. Елементи ремонтуються, по можливості, або замінюються.
Важливо! Не нехтуйте правилами безпеки при роботі з електрообладнанням. Всі виміри напруги здійснюйте за допомогою мультиметра.
Додаткові системні проблеми, при яких кондиціонер не охолоджує, а працює як вентилятор
Більш детально слід зупинитися на холодоагенті. Недолік тиску фреону викликається, найчастіше витоками. Його надлишок пояснюється не професіональним обслуговуванням (заправкою). В обох ситуаціях, спочатку знижується системна ефективність, яка веде, в тому числі до того, що кондиціонер працює, але не охолоджує. А в подальшому виникають глобальні поломки обладнання.
За статистикою найчастіші виклики майстра обумовлені, як раз, виправленням помилок при обслуговуванні.
Ще одна масово поширена причина поломок систем кондиціонування - недбалість користувачів. Рекомендується регулярно очищати корпус і фільтри внутрішнього блоку. Зробити це можна самостійно. Фронтальна "кришка" в залежності від моделі, кріпитися на засувках (кліпсах), рідше на різьбовому з'єднанні. Якщо кондиціонер працює, але не охолоджує, швидше за все, фільтр внутрішнього блоку забитий пилом (запресованої). В цьому випадку "мембрана" не пропускає потоки повітря, і вони не охолоджуються.
Можливо виплавка (згоряння) обмотки внутрішнього вентилятора. Основні частини кулерної системи - двигун і крильчатки, які можуть потребувати повної заміни. Також в результаті уповільнення обертання лопатей температура від радіатора не передається потоку в повній мірі. Це призводить до того, що кондиціонер працює, але не охолоджує і не запускається зовнішній блок.
Зверніть увагу! Зовнішній блок оснащений захистом від перегрівів. Ця функція може блокувати роботу кондиціонера. Система безпеки спрацьовує в разі, якщо:
- - в корпусі накопичення пилу, пір'я, тополиний пух і т. п .;
- - блок встановлений в закритому приміщенні (засклений балкон), що призводить до недостатньої циркуляції повітря і перегріву;
- - вийшов з ладу компресор.
В останньому випадку, причина криється в перегорілій обмотці магнітної муфти або заклинило поршні. Якщо не працює зовнішній блок кондиціонера, необхідно провести очищення. Як не банально дана заява, але корінь проблеми криється саме в засорах - відсутності профілактичного обслуговування. Потрібно відключити систему від електроживлення, демонтувати і розібрати корпус блоку. Зверніть увагу на радіатор. Як правило, він сильно забруднений, тому компресор працює "на знос" і в підсумку заклинює.
Також причиною, по якій не працює зовнішній блок кондиціонера, є витік масла. У рідкісних випадках, воно йде через аварійний клапан при підвищеному тиску в системі.
Ремонт і заміна компресора вважаються найбільш дорогими послугами. Тому досвідчені майстри, перш ніж встановлювати новий або відновлений елемент робляють промивку всієї системи.
Якщо кондиціонер працює, але не охолоджує, можливо в ньому вибраний режим вентилятора. Уважно вивчіть інструкцію. Спробуйте перемикати різні настройки. Базовими функціями є:
- "COOL" - охолодження;
- "FAN" - вентиляція;
- "HEAT" - обігрів.
Можуть відрізнятися в залежності від виробника і моделі пристрою. Неправильно обрані режими також є одними з можливих причин, чому кондиціонер не працює на обігрів. Цей варіант поломок слід розглянути окремо.
Кондиціонер не працює на обігрів - основні чинники
Головні джерела несправностей - чотирьохходовий клапан і компресор. Ці елементи працюють у всіх режимах - холод, тепло, вентиляція. Клапан відповідає за перемикання функцій. При виявленні проблеми деталь слід негайно замінити, щоб не запустилася "ланцюгова реакція", що провокує поломки сполучених вузлів.
Якщо кондиціонер не працює на обігрів, але охолодження функціонує в штатному режимі, значить, стався збій опції відтавання. Не поспішайте відразу вимикати пристрій, найчастіше очікування - найкраще рішення. Для збільшення температури потрібно 10-15 хв, в залежності від моделі. У цей період також перемикається робота апарату. Все тому що при переході на "зимовий" режим холодоагент змінює напрямок. За браком тиску в системі нагрівання відсутнє. Саме тому варто дати пристрою можливість перейти на новий функціонал.
Найчастіше, коли кондиціонер не працює на обігрів, на дисплеї з'являється "код помилки". Розшифровка і можливі варіанти виправлення - в інструкції від виробника.
І звичайно, звертайте увагу на зовнішню температуру (атмосферного повітря). При надмірно низьких показниках система не справляється з навантаженнями. Для цього пристрою потрібен спеціальний "зимовий комплект" (купується окремо). Середній діапазон t від 0 ° C до + 5 ° C. Деталі також описані в офіційній документації до техніки.
Кондиціонер блимає, але не працює - збої по живленню, помилки і інші причини
Сучасна інтелектуальна техніка здатна самостійно блокувати роботу при виявленні проблем. Якщо в функціоналі сталася помилка, спрацьовує електроніка, і на дисплеї з'являється відповідний код. Трапляється, що живлення надходить, кондиціонер блимає, але не працює жодна функція. Як правило, допомагає перезавантаження. Або відключення на 10-15 хв. від мережі. При відсутності реакції варто перевірити напругу і провести повну діагностику системи. Подібні збої можуть бути викликані глобальними поломками вузлів і елементів.
Ще одна можлива причина - не працює пульт від кондиціонера
Перш ніж переходити до радикальних заходів слід почати з простого - замінити батарейки і перевірити працездатність системи "механічним шляхом", перемикаючи кнопки управління на корпусі.
Система не бачить пристрій? Проведіть тест. Якщо не працює пульт від кондиціонера, то в ньому не буде інфрачервоного випромінювання. Побачити його можна за допомогою камери телефону. Для цього наведіть об'єктив на пульт і понатискайте кнопки.
При виявленні поломки, як правило, пульт не ремонтується. Набагато простіше і дешевше купити новий.
Система не реагує на дистанційне керування? Можливо, вийшов з ладу фотоприймач або на нього не надходить живлення. Для початку вимірюють напругу (вихід / вхід) модуля. У більшості випадків плата замінюється.
Важливо! Не рекомендується займатися самостійним ремонтом і обслуговуванням спліт-систем без профільних навичок і спеціалізованого устаткування. У разі виявлення поломок звертайтеся до майстрів, яких можна знайти на сайті Allmaster.com.ua. Підбирайте фахівця за рейтингом, вартістю послуг, профілем, регіону та іншими параметрами. І пам'ятайте, регулярна профілактика дозволить виключити ризики поломок і заощадити на дорогому ремонті. Тому звертайтеся по допомогу не тільки в разі, якщо не працює кондиціонер, а регулярно
Як зрозуміти, що зламався кондиціонер - підсумки
Техніка може зламатися з різних причин і несправності можуть проявлятися по-різному. Ось деякі симптоми, які можуть вказувати на те, що ваш кондиціонер зламався або має проблеми:
- Не вмикається: Якщо кондиціонер не реагує на пульт дистанційного керування або кнопки на пристрої, можливо, проблема у живленні або електричній схемі.
- Недостатнє охолодження: Вмикається, але не охолоджує приміщення належним чином, можливо проблема з фреоном, фільтрами або випарником.
- Неприємні запахи: Відчувається “сторонній” запах при використанні кондиціонера, це може вказувати на проблеми з фільтрами або наявність мікроорганізмів усередині системи.
- Шум та вібрації: Незвичайні звуки або вібрації під час роботи можуть вказувати на механічні проблеми, такі як несправний вентилятор або компресор.
- Витік води: Якщо ви помітили підтікання води з пристрою, це може бути пов'язане із засміченням у дренажній системі або проблемами з конденсатором.
- Помітне збільшення енергоспоживання: Якщо ваш енергорахунок значно зріс, це може вказувати на те, що кондер працює неефективно та потребує обслуговування.
Якщо ви зіткнулися з будь-яким із цих симптомів, рекомендується звернутися до професійного техніка з обслуговування кондиціонерів для діагностики та ремонту.